Skip to content

29 Mountain Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 1945

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 23, 2011

Property Information

Block87.03
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2S B 2G
Dwellings1
ZoningRBLR
Sq Footage2,040
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,700
60%
Improvement Value:$184,900
40%
Total Assessment$460,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+2.0%
2024$7,578+2.9%
2023$7,362+2.4%
2022$7,191-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To: Aramanantham,T.& Santhalingam,B.

Sq Ft2,040DeedBook 6447, Page 1218

Property Built

Built

Year Built: 1945