Skip to content

1 Magnolia Lane

Warren, NJ 07059

Built 1993

Last Sale Price
$603,500
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block88.06
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,968
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
41%
Improvement Value:$549,900
59%
Total Assessment$929,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,776+1.8%
2024$15,496+1.7%
2023$15,238+1.4%
2022$15,030-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$603,500

To: D'amato, Anthony M. & Nancy F.

Sq Ft2,968DeedBook 5422, Page 3649

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 1938, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1993