Skip to content

14 Tamarack Court

Warren, NJ 07059

Built 1995

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block88.03
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class19
Description2S-F 2GAR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,020
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,400
39%
Improvement Value:$567,000
61%
Total Assessment$929,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,680+1.8%
2024$15,407+2.0%
2023$15,111+1.4%
2022$14,906-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To: Park, Chan K & Cindy S

Sq Ft3,020DeedBook 5014, Page 405

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 2018, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 1966, Page 319