Skip to content

37 Old Stirling Road

Warren, NJ 07059

Built 1954

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block88
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,016
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,100
41%
Improvement Value:$456,300
59%
Total Assessment$773,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+1.4%
2024$11,145+0.6%
2023$11,078+1.3%
2022$10,936+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

To: Pesantez, Carlos & Calle, Johanna

Sq Ft2,016DeedBook 7578, Page 1620Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6620, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1954