Skip to content

21 Helen Street

Warren, NJ 07059

Built 1962

Last Sale Price
$361,500
Last Sale Date
Mar 22, 1998

Property Information

Block95
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,501
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,900
48%
Improvement Value:$400,600
52%
Total Assessment$764,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,717+2.4%
2024$12,423+0.6%
2023$12,345+2.1%
2022$12,095+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$361,500

To: Zoephel, John C. & Katherine R.

Sq Ft2,501DeedBook 2228, Page 298

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 1957, Page 246

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 1365, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1962