Skip to content

51 Saw Mill Road

Warren, NJ 07059

Built 1954

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 28, 1986

Property Information

Block84
Lot2.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,566
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,800
56%
Improvement Value:$272,600
44%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+1.5%
2024$10,200+0.6%
2023$10,135+2.1%
2022$9,930+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To: Ezell, Edward F. & Barbara R.

Sq Ft2,566DeedBook 1599, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1954