Skip to content

234 Sunlit Drive

Watchung, NJ 07069

Built 1974

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 16, 2006

Property Information

Block96
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,965
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,000
48%
Improvement Value:$423,400
52%
Total Assessment$820,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,952+2.3%
2024$13,632+0.6%
2023$13,548+2.8%
2022$13,173+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To: Simon,Jeffrey

Sq Ft2,965DeedBook 5969, Page 79

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1414, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1974