Skip to content

34 Gates Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block99
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,644
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,900
58%
Improvement Value:$183,700
42%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438+2.0%
2024$7,293+1.8%
2023$7,166+2.1%
2022$7,019+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To: Soares, Erly

Sq Ft1,644DeedBook 7595, Page 838Recorded12/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930