Skip to content

6 Roseland Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1940

Last Sale Price
$543,000
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block99
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,631
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
34%
Improvement Value:$498,900
66%
Total Assessment$761,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,947+5.4%
2024$12,279+1.2%
2023$12,136+1.1%
2022$12,000+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$543,000

From: CAI, LI & YI LISA LYU

To: Russo, Alvaro & Koumendouros R, RUSSO, ALVARO & KOUMENDOUROS R

Sq Ft2,651DeedBook 6669, Page 2799Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 5874, Page 1416

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2193, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1940