Skip to content

11 Lauren Ct

Stanhope, NJ 07874

Built 1989

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 18, 2016

Property Information

Block21
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page5.03

Building Details

Building Class17
Description2 SF2
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,974
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
44%
Improvement Value:$155,700
56%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+1.8%
2024$10,485+4.4%
2023$10,044+0.8%
2022$9,961+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From: ARBORE, CARMELA F C/O BRISTOL GLEN

To: BOENITZ, JOHN

Sq Ft1,974DeedBook 3386, Page 644Recorded3/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989