Skip to content

15 Lauren Ct

Stanhope, NJ 07874

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block21
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page5.03

Building Details

Building Class17
Description2 SF2
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
47%
Improvement Value:$136,600
53%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+1.8%
2024$9,766+4.4%
2023$9,356+0.8%
2022$9,278+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From: MURPHY, ROSEMARY

To: MILLER, DANIEL M & JAMIE F

Sq Ft1,816DeedBook 3453, Page 677Recorded11/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1988