Skip to content

8 Tamarack Rd

Andover, NJ 07821

Built 1970

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block224
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,612
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
42%
Improvement Value:$124,900
58%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+1.8%
2024$8,100+4.4%
2023$7,759+0.8%
2022$7,695+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,000

From: STEVENS, KAREN E

To: HUBER, ROBERT T & SKINNER, NICOLE M

Sq Ft1,612DeedBook 3391, Page 522Recorded5/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970