Skip to content

15 Tamarack Rd

Andover, NJ 07821

Built 1975

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block225
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,556
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
39%
Improvement Value:$149,200
61%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,318+1.8%
2024$9,153+4.4%
2023$8,769+0.8%
2022$8,696+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3298, Page 369

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 2516, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1975