Skip to content

11 Birch Trail

Andover, NJ 07821

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2002

Property Information

Block80
Lot173
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2SF-BG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,800
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
24%
Improvement Value:$261,800
76%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,179+1.8%
2024$12,945+4.4%
2023$12,401+0.8%
2022$12,298+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003