Skip to content

13 Birch Trail

Andover, NJ 07821

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2018

Property Information

Block80
Lot174
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,311
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
44%
Improvement Value:$73,000
56%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+1.8%
2024$4,902+4.4%
2023$4,696+0.8%
2022$4,657+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2000, Page 241

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1806, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1950