Skip to content

6 17th St

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2104

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage504
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
79%
Improvement Value:$19,100
21%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,769+3.1%
2024$2,686+5.7%
2023$2,542+2.9%
2022$2,469+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1950