Skip to content

6 19th St

Branchville, NJ 07826

Built 1972

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block112
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2104

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,130
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
52%
Improvement Value:$124,700
48%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726+3.1%
2024$7,495+5.7%
2023$7,093+2.9%
2022$6,890+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 2391, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1972