Skip to content

181 Mattison Reservoir Av

Branchville, NJ 07826

Built 1972

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block68
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,208
Acreage30

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
70%
Improvement Value:$123,000
30%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+3.1%
2024$11,805+8.1%
2023$10,921+3.0%
2022$10,602+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft2,208DeedBook 3636, Page 864Recorded5/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1972