Skip to content

9 New Way

Branchville, NJ 07826

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 1995

Property Information

Block114
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,352
Acreage4.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
48%
Improvement Value:$178,400
52%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,228+3.1%
2024$9,922+5.7%
2023$9,388+2.9%
2022$9,120+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987