Skip to content

530 County Route 565

Augusta, NJ 07822

Built 2007

Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block11
Lot1
QualifierCT01
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description94' MONO POLE
Dwellings---
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
60%
Improvement Value:$100,100
40%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+3.1%
2024$7,218+5.7%
2023$6,830+2.9%
2022$6,635+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007