Skip to content

37 Plains Rd

Augusta, NJ 07822

Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block11
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SF BLDGS
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage112.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$950,000
34%
Improvement Value:$1,843,000
66%
Total Assessment$2,793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,064+3.1%
2024$80,578+5.7%
2023$76,249+2.9%
2022$74,070+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0