Skip to content

1 Fairview Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block130
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage784
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
56%
Improvement Value:$95,900
44%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,430+3.1%
2024$6,237+5.7%
2023$5,902+2.9%
2022$5,734+35.2%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 3458, Page 891Recorded12/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950