Skip to content

70 Myrtle Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block164
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2110

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,566
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,600
81%
Improvement Value:$72,100
19%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411+3.1%
2024$11,070+5.7%
2023$10,475+2.9%
2022$10,176+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,566DeedBook 10384, Page 1811Recorded6/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1922