Skip to content

11 Birch St

Branchville, NJ 07826

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block164
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2110

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,652
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
40%
Improvement Value:$509,600
60%
Total Assessment$854,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,416+3.1%
2024$24,655+5.7%
2023$23,331+2.9%
2022$22,664-0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 3230, Page 805