Skip to content

45 Lakeview Point Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block170
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2110

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,835
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,200
79%
Improvement Value:$90,000
21%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,616+3.1%
2024$12,238+5.7%
2023$11,581+2.9%
2022$11,250+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$424,000
DeedBook 3281, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1920