Skip to content

39 Lakeview Point Ave

Branchville, NJ 07826

Built 2000

Last Sale Price
$997,000
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block170
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2110

Building Details

Building Class20
Description2SFG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,253
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,400
42%
Improvement Value:$510,800
58%
Total Assessment$879,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,147+3.1%
2024$25,365+5.7%
2023$24,002+2.9%
2022$23,316+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$997,000
DeedBook 3306, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 2758, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2000