Skip to content

251 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2002

Property Information

Block192
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,236
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,900
57%
Improvement Value:$184,200
43%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,630+3.1%
2024$12,245+5.8%
2023$11,574+3.0%
2022$11,236+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990