Skip to content

255 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920

Last Sale Price
$200,950
Last Sale Date
Apr 22, 2014

Property Information

Block192
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage672
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
83%
Improvement Value:$36,300
17%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373+3.1%
2024$6,183+5.7%
2023$5,850+2.9%
2022$5,683+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,950

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 3334, Page 423Recorded4/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920