Skip to content

238 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block195
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,342
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
54%
Improvement Value:$77,200
46%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+3.1%
2024$4,827+10.4%
2023$4,373+2.9%
2022$4,249+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,342DeedBook 3576, Page 408Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$151,500

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 3419, Page 279Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3265, Page 381

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3208, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1910