Skip to content

94 Broad St

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 29, 2010

Property Information

Block20
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,500
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
43%
Improvement Value:$85,300
57%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,476+3.1%
2024$4,342+5.7%
2023$4,109+2.9%
2022$3,991+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3256, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1950