Skip to content

18 Morris Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1850

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,872
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
38%
Improvement Value:$136,000
62%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+3.1%
2024$6,281+5.7%
2023$5,943+2.9%
2022$5,773+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1850