Skip to content

36 Fox Hill Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block25
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,867
Acreage2.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
42%
Improvement Value:$149,800
58%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+3.2%
2024$7,144+5.9%
2023$6,747+3.1%
2022$6,547+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930