Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
13 Howell Ave
Newton, NJ 07860
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025
Property Information
Block255
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1503
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$3,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $104 | +3.0% |
| 2024 | $101 | +5.7% |
| 2023 | $96 | +2.9% |
| 2022 | $93 | +2.9% |
Property History
No events match the selected filters.