Skip to content

12 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 2002

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block259
Lot26
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,580
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
28%
Improvement Value:$208,600
72%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+3.1%
2024$8,332+5.7%
2023$7,884+2.9%
2022$7,659+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 3459, Page 801Recorded1/4/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2604, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 2589, Page 133

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2483, Page 22