Skip to content

78 George Hill Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2002

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block25
Lot14.07
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,620
Acreage4.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
43%
Improvement Value:$168,800
57%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+3.1%
2024$8,618+15.4%
2023$7,468+3.0%
2022$7,247+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,620DeedBook 3614, Page 987Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 2984, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2558, Page 250