Skip to content

36 Pines Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1960

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block25
Lot19.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,612
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
37%
Improvement Value:$151,500
63%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+3.1%
2024$7,331+12.8%
2023$6,500+0.0%
2022$6,500+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft1,612DeedBook 3593, Page 264Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 3358, Page 102Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 3333, Page 597Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3240, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1960