Skip to content

8 Pines Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block25
Lot21.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1 1/2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,142
Acreage8.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
56%
Improvement Value:$95,300
44%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,504+3.1%
2024$6,310+5.7%
2023$5,971+2.9%
2022$5,800+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft4,142DeedBook 3392, Page 709Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3287, Page 323

Property Sale

Sale
$1,098,000
DeedBook 2231, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1959