Skip to content

45 Bonning Rd

Newton, NJ 07860

Built 1959

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block265
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1604

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage850
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
56%
Improvement Value:$61,300
44%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,167+3.1%
2024$4,042+5.7%
2023$3,825+2.9%
2022$3,715+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 3245, Page 373

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2870, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1959