Skip to content

73 Bauer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block269
Lot4.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class12
Description1SCB
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage198
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
46%
Improvement Value:$6,600
54%
Total Assessment$12,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$366+3.1%
2024$355+5.7%
2023$336+2.9%
2022$326+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950