Skip to content

71 Bauer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block269
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage210
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
38%
Improvement Value:$9,500
63%
Total Assessment$15,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$452+3.1%
2024$439+5.7%
2023$415+2.9%
2022$403+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft210DeedBook 3502, Page 767Recorded12/20/2018

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 2032, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1950