Skip to content

202 Us Highway 206

Augusta, NJ 07822

Commercial

Last Sale Price
$1,065,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block26
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class---
Description2SF MED OFFICE
Dwellings---
ZoningCED1
Sq Footage---
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
17%
Improvement Value:$661,200
83%
Total Assessment$799,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,771+3.1%
2024$23,060+5.7%
2023$21,821+2.9%
2022$21,197+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,065,000

From:

To:

DeedBook 3422, Page 439Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2449, Page 137