Skip to content

28 Blackford Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block271
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,161
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
72%
Improvement Value:$61,500
28%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+3.1%
2024$6,333+5.7%
2023$5,992+2.9%
2022$5,821+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 3321, Page 734Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2158, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1920