Skip to content

24 Blackford Rd

Newton, NJ 07860

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block271
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage648
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
88%
Improvement Value:$17,900
12%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,547+3.1%
2024$4,411+5.7%
2023$4,174+2.9%
2022$4,055+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 3474, Page 614Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925