Skip to content

174 Wykertown Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block32
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,000
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
58%
Improvement Value:$52,600
42%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+3.1%
2024$3,606+5.7%
2023$3,413+2.9%
2022$3,315+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3278, Page 847

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3215, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1920