Skip to content

194 Plains Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block34
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
38%
Improvement Value:$137,400
62%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,590+3.1%
2024$6,393+5.7%
2023$6,050+2.9%
2022$5,877+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$266,100

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 3520, Page 180Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2409, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1986