Skip to content

14 Summit Dr

Branchville, NJ 07826

Built 1999

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 13, 1998

Property Information

Block35.01
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,998
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
35%
Improvement Value:$202,600
65%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+3.1%
2024$9,050+5.7%
2023$8,564+2.9%
2022$8,319+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2302, Page 5