Skip to content

8 Davis Rd(Block 35 Lot 1)Branchville, NJ 07826

Farm (Regular)

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block35
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
61%
Improvement Value:$61,700
39%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,660+3.1%
2024$4,521+5.7%
2023$4,278+22.3%
2022$3,498+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2340, Page 15