Skip to content

74 Haggerty Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block37
Lot3.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,800
Acreage8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
46%
Improvement Value:$145,500
54%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+3.1%
2024$7,772+9.8%
2023$7,079+2.9%
2022$6,877+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2568, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1960