Skip to content

251 Wykertown Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block38
Lot5.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,788
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
42%
Improvement Value:$119,300
58%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868+3.2%
2024$5,684+5.9%
2023$5,366+3.1%
2022$5,205+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 3240, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1974