Skip to content

183 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block42
Lot14.19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,702
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
45%
Improvement Value:$123,300
55%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+3.1%
2024$6,460+5.7%
2023$6,112+2.9%
2022$5,938+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3264, Page 514

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2033, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1967